25 lipca 2024

Stwórz profil klienta i usprawnij marketing online

2 min read

W marketingu ważne jest to, żeby działać zadaniowo i unikać przypadkowości. Dlatego nieodłącznym elementem działań reklamowcy jest stworzenie profilu klienta. Określenia jego cech, zainteresowań i portfela zakupowego pozwala w znacznym stopniu usprawnić komunikację marketingową i dostosować odpowiednie kanały dystrybucji treści reklamowych.

Współczesny marketing w dużej mierze opiera się na storytellingu, czyli snuciu opowieści. Reklamy dawno przestały pełnić funkcję wyłącznie informacyjną. Dzisiaj stały się nośnikiem intrygujących ,a czasem nawet kontrowersyjnych treści, za którymi stoi pewna historia. Dlatego tak ważne jest to, żebyśmy na początku tworzenia strategii internetowej wiedzieli do kogo tak naprawdę  naszym marketingiem chcemy przemówić. Niezbędne do tego będzie stworzenie profilu klienta naszej firmy. Jak to zrobić? Mamy kilka wskazówek, dzięki czemu realizacja tego zadania będzie szybka i efektywna!

Jak stworzyć profil klienta?

Istotnym elementem budowania profilu klienta jest umiejętność wczucia się w potrzeby odbiorców, a także analiza własnego produktu. Jeśli będziemy wiedzieli dla kogo jest on dedykowany, po co właściwie został stworzono i jakie funkcje powinien pełnić, będzie nam znacznie łatwiej zbudować avatar przykładowego konsumenta, który zechce zrobić u nas zakupy lub skorzystać z proponowanych usług.  Ważnym elementem budowania profilu konsumenckiego są też bezpośrednie badania wśród osób, które z naszej ofert zdecydowały się skorzystać. Tego typu dane można zebrać wykorzystując do tego narzędzia typu: ankiety offline i online, rozmowy przez chaty,  czy social media.  Przydatne w procesie przygotowywania charakterystyki konsumenta mogą okazać się też dane z Google Analytics, Facebooka, czy darmowe programy online dedykowane tworzeniu person.

Po co nam profil klienta?

Profilowanie konsumenta to ważny element pracy nad planem marketingowym. Właściwie to podstawowy krok, który powinien poprzedzać budowanie strategii reklamowej, bowiem pozwala usystematyzować plan i kanały działań. Ale profil klienta stanowi także ważne narzędzie wspierające dział sprzedaży. Tego typu działanie ma również znaczenie w procesie rozszerzania oferty asortymentowej. Daje to istotną wskazówkę na temat czego potrzebują nasi klienci. Podsumowując, avatary klientów to niezbędny element funkcjonowania przedsiębiorstw sprzedażowych na każdym etapie ich rozwoju zarówno w kanale offline, jak i sieci online.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *